Choroby typické pro vaše astrologické znamení
16.10.2014 / zdroj: Jarmila Podhorná, www.nadeje-byliny.eu

Astrologie přisuzuje jednotlivým slunečním znamením typické zdravotní problémy, k nimž jsou zrozenci daného znamení náchylní. Ve spolupráci s nejznámější českou bylinkářkou Jarmilou Podhornou ze společnosti Naděje jsme pro každé znamení připravili rady, jak přírodními prostředky bojovat se zdravotními komplikacemi, které se u nich mohou vyskytovat ve vyšší míře než u ostatních. A pokud na hvězdy nedáte, můžete se alespoň dočíst, jaké byliny zabírají na nejrůznější zdravotní problémy.

Beran (21. 3. – 20. 4.)

Ačkoli je zdraví Beranů velice pevné, čas od času se potýkají se zdravotními problémy, jež souvisí především s oblastí hlavy. Mohou proto trpět bolestmi hlavy a migrénami, nezřídka je trápí i horečky. Zvýšenou péči u nich vyžadují zuby a oči.

Rada bylinkářky: „V případě častých migrén je dobré užívat řimbabu, která zmírňuje bolest a rozšiřuje cévy. Při těchto potížích pomáhá také třezalka. K lepšímu uvolnění přispěje i směs bělotrnu, třezalky a lípy. Pro zlepšení kvality vidění je možné užívat schizandru. Pokud trpíme zánětem spojivek nebo je naše vidění ve tmě rozmazané a slabé, pomůže kustovnice čínská.“

Býk (21. 4. – 21. 5.)

Jedince narozené ve znamení Býka nejčastěji trápí infekce nosu, hrdla a uší. Více než ostatní znamení bývají náchylnější k virózám a angínám. Zhusta odmítají pečovat o své zdraví v době, kdy nejsou nemocní. Správná prevence je přitom může uchránit od komplikovanějších chorob.

Rada bylinkářky: „Pro posílení imunity nabízí příroda hned několik vynikajících řešení. Patří mezi ně například eleuterokok, ale také echinacea. Ta mimo jiné podporuje tvorbu bílých krvinek, jež mají schopnost bojovat proti virům i bakteriím. V rámci prevence je výborné užívat i grep, který likviduje bakterie, viry i jednobuněčné parazity. V případě angíny se skvěle osvědčuje česnek, který zabírá na podstatnou část streptokoků i stafylokoků.“

Blíženci (22. 5. – 21. 6.)

Blížence často sužují nemoci spojené s dýchací soustavou, především s dolními cestami dýchacími. Nemoci u nich obvykle zatěžují průdušky a plíce a rozvinou se v astma nebo úporný kašel. 

Rada bylinkářky: „Při léčbě astmatu se dobře uplatňuje měsíček lékařský, některé formy je možné léčit i červeným lapachem. Pro zlepšení funkce dýchacích cest je možné využít žampion či lékořici. Na tuto část organismu působí výborně také směs černého bezu, divizny a jitrocele, která zklidňuje podráždění dýchacích cest a usnadňuje vykašlávání. Příznivý vliv má i užívání šípku, při zánětu průdušek je pak dobré sáhnout po pupenech modřínu.“

Rak (22. 6. – 22. 7.)

Pro Raky je klíčový dostatek odpočinku a spánku. Pokud podcení relaxaci, potýkají se s únavou a depresemi, které u nich mohou přejít ve vážnější choroby spojené především s trávicím ústrojím. Výjimečné proto u nich nejsou žaludeční vředy.

Rada bylinkářky: „Pro zmírnění depresí je z bylin dobré užívat vrbku úzkolistou, která odstraňuje pocity psychického napětí, tísně a úzkosti. Doslova přírodním antidepresivem může být směs lípy, vrbky úzkolisté a třezalky. Třezalka sama o sobě navíc vedle zlepšení psychického neklidu léčí i žaludeční vředy a neurózu. Na ty dále zabírá rakytník a výtažky z houby čagy. Vhodná je pravidelná konzumace medu s výtažky rozmarýnu, borůvky a dubu, který pomáhá k udržení rovnováhy celého trávicího systému.“

Lev (23. 7. – 22. 8.)

Lvi patří mezi znamení s velice dobrým zdravím. Vůči chronickým chorobám jsou téměř imunní. Achillovu patu však pro ně představuje srdce, kardiovaskulární oběh a nemoci s nimi spojené. Měli by se proto zaměřit na posilování zdraví srdce i cév.

Rada bylinkářky: „Posílit stárnoucí srdce a pročistit cévy od usazenin pomáhá pelargonie. Na podporu funkce kardiovaskulárního systému, zvláště pak periferního oběhu, je vynikající gotu-kola. Rozšíření cév, lepší prokrvení dolních končetin a působení proti srdeční arytmii může zaručit jinan. Pokud trpíme na křečové žíly, můžeme sáhnout po třapatce nachové, která je známá také jako echinacea. Pomáhá i omývání nohou v koupeli ze jmelí.“

Panna (23. 8. – 22. 9.)

Panny jsou typické až úzkostlivou péčí o vlastní zdravotní stav. Často však mají také velmi vyvinutou představivost, která v nich vyvolává zbytečný strach z nemocí. Jejich nejcitlivějším místem je nervová soustava, zhusta pak mívají problémy se střevy a správným vyprazdňováním. 

Rada bylinkářky: „Pro celkové zklidnění nervové soustavy je vhodné pravidelně absolvovat bylinnou koupel ve složení třezalka, levandule a meduňka. Pokud však máme doma pouze sprchový kout, je možné tuto koupel sehnat i ve spreji. Střevní záněty včetně Crohnovy choroby řeší řimbaba, pro zlepšení střevní pohyblivosti je možné sáhnout po kotvičníku. V případě zácpy se osvědčuje pravidelná konzumace tykvové dužiny, přibližně 100 g denně. Naopak průjmy tlumí tužebník.“

Váhy (23. 9. – 23. 10.)

Lidé narození ve znamení Vah jsou velice citliví na psychickou nepohodu a stres. Mohou se u nich objevovat i potíže s ledvinami a močovými cestami. Může se jednat o nachlazení močových cest, různé infekce, ale i ledvinové kameny.

Rada bylinkářky: „Pokud trpíme na nemocné močové cesty, je ideálním prostředkem pro podporu léčby lichořeřišnice. Působí jako antibiotikum na nejrůznější druhy bakterií, od stafylokoků přes streptokoky až po E. coli a salmonely. Riziko infekcí močových cest můžeme snížit pravidelným užíváním kotvičníku. Činnost ledvin výborně podpoří lopuch, proti jejich zánětům působí brusinka. Jako prevenci tvorby ledvinových kamenů lze využít židovskou třešeň. Na již vzniklé kameny pak pomáhá pýr nebo vřes.“

Štír (24. 10. – 22. 11.)

Nejcitlivějším místem zrozenců Štíra jsou pohlavní orgány. Ženy Štírky mohou trpět bolestivou menstruací, ale také vznikem cyst. Čas od času je trápí gynekologické výtoky i kvasinky. Stejně jako Panny i oni se potýkají se zácpou či průjmy.

Rada bylinkářky: „Na gynekologické cysty je dobré užívat vřes, který je známým protizánětlivým prostředkem. Pomáhá také eleuterokok a ptačí jeřáb. V případě výtoků skvěle zabírá česnek, lékořice nebo andělika. Pokud ženu trápí kvasinková infekce, může sáhnout po tinktuře z červeného lapacha či houby šii-take. Proti nejrůznějším zánětům pochvy a poševním mykózám výborně funguje grapefruit.“

Střelec (23. 11. – 21. 12.)

Největší zdravotní problémy Střelců jsou spojeny s oblastí zad. Často je trápí jejich bolest, nezřídka i ischias. Ačkoli pro většinu Střelců bývá odpočinek nudnou záležitostí, měli by s příchodem prvních známek bolesti zad zpomalit a začít relaxovat.

Rada bylinkářky: „Při bolesti zad i při ischiasu můžeme užívat tinkturu z pupenů topolu, pomáhá totiž při léčbě svalových křečí. Známé jsou i výborné účinky bělotrnu, který působí při zánětech nervů. Jedním z nejlepších přírodních prostředků při akutních bolestech zad je beze sporu tinktura z pupenů olše a na bolestivé stavy vrba.“

Kozoroh (22. 12. – 20. 1.)

Kozorohové bývají nemocní spíše jako děti, s věkem se jejich imunita posiluje. Dospělým přesto zhusta znepříjemňují životy kožní alergie a ekzémy. Problémy se mohou vyskytnout i v souvislosti s klouby, ať už se jedná o prochlazení, revma nebo různé úrazy.

Rada bylinkářky: „V případě kožní alergie je vynikajícím pomocníkem penízovka, která čistí nejen ekzematickou pokožku. Pozitivní vliv na léčbu alergie má kustovnice, jež zvyšuje imunitní odezvu organismu. Protialergické účinky pozorujeme i u žampionu a černého rybízu, který čistí organismus zevnitř. Na některé typy ekzémů a zároveň na klouby příznivě působí štětka planá. Při kloubních potížích pomůže rakytník a pupeny z olše.“

Vodnář (21. 1. – 20. 2.)

U Vodnářů se můžeme setkat se zvýšeným rizikem vysokého krevního tlaku a s ním spojenými nemocemi. Více než jiná znamení mohou trpět na poranění nohou, obzvláště kotníků. Pozor by si měli dát i na zlomeniny a onemocnění kostí.

Rada bylinkářky: „S vysokým krevním tlakem je možné bojovat pomocí jmelí. Při dlouhodobém užívání pomáhá i bělotrn, na začátku však pozor na mírný vzestup krevního tlaku, po kterém ale následuje značný pokles hodnot. Optimalizaci krevního tlaku, ať už se jedná o vysoké či nízké hodnoty, zaručí lesklokorka a hloh. Pro lepší stav kostí je výborná tinktura z pupenů jedle, neboť pomáhá udržet rovnováhu fosforu a vápníku v těle. V případě osteoporózy neváhejte sáhnout po pupenech sekvoje, které zajišťují lepší mineralizaci kostí.“

Ryby (21. 2. – 20. 3.)

Ryby patří spíše k nemocnějším znamením zvěrokruhu. Vedle nachlazení je trápívá revmatismus, ale i otoky různých částí těla. Ty mohou souviset se špatným pročišťováním lymfy, kterému by Ryby měly věnovat velkou pozornost.

Rada bylinkářky: „Podpořit léčbu revmatismu je možné vrbou či pupeny topolu, obojí jsou silná antirevmatika. Pomáhá také tužebník i červené lapacho. Proti otokům účinkuje vřes, který má vynikající odvodňovací efekt. Mohu také doporučit pýr nebo pupeny jasanu a buku.“

Kontakt
Mgr. Jarmila Podhorná

Naděje
Telefon: +420 582 391 254
Fax: +420 582 391 254
E-mail: info@byliny-nadeje.cz
www: http://www.nadeje-byliny.eu

< ZPĚT
Andělika lékařská
Angelica archangelica
Anýz
Pimpinella anisum
Bez černý
Sambucus nigra
Borůvka černá
Vaccinium myrtillus
Bříza bělokorá
Betula pendula
Cibule kuchyňská
Allium cepa
Čekanka
Cichorium intybus
Česnek medvědí
Allium ursinum
Divizna velkokvětá
Verbascum densiflorum
Dobromysl obecná
Origanum vulgare
Estragon
Artemisia dracunculus
Fenykl obecný
Foeniculum vulgare
Heřmánek pravý
Matricaria recutita
Hloh Obecný
Crataegus Laevigata
Hluchavka bílá
Lamium album
Hřebíček
Syzygium aromaticum
Chrpa
Centaurea cyanus
Jablečník obecný
Marrubium vulgare
Jahodník obecný
Fragaria vesca
Jalovec
Juniperus communis
Jehlice trnitá
Ononis spinosa
Jeřáb obecný
Sorbus aucuparia
Jitrocel kopinatý
Plantago lanceolata
Jmelí bílé
Viscum album
Kakost smrdutý
Geranium robertianum
Kmín kořenný
Carum carvi
Kokoška pastuší tobolka
Capsella bursa-pastoris
Kontryhel obecný
Alchemilla vulgaris
Kopřiva dvoudomá
Urtica dioica
Kostival lékařský
Symphytum officinale
Kozlík výběžkatý
Valeriana excelsa
Křen
Armoracia rusticana
Kuklík městský
Geum urbanum
Levandule lékařská
Lavandula angustifolia
Lípa malolistá
Tilia cordata
Lomikámen zrnatý
Saxifraga granulata
Lopuch plstnatý
Arctium tomentosum
Majoránka
Origanum majorana
Malinník
Rubus idaeus
Máta peprná
Mentha x piperita
Mateřídouška vejčitá
Thymus pulegioides
Meduňka lékařská
Melissa officinalis
Měsíček lékařský
Calendula officinalis
Mochna husí
Potentilla anserina
Ostružiník křovitý
Rubus fruticosus
Pampeliška lékařská
Taraxacum officinale
Pelyněk černobýl
Artemisia vulgaris
Pelyněk pravý
Artemisia absinthium
Petržel
Petroselinum
Plicník lékařský
Pulmonaria officinalis
Podběl lékařský
Tussilago farfara
Proskurník lékařský
Althaea officinalis
Prvosenka jarní
Primula veris
Přeslička rolní
Equisetum arvense
Ptačinec prostřední
Stellaria media
Puškvorec obecný
Acorus calamus
Pýr plazivý
Elytrigia repens
Rdesno hadí kořen
Bistorta major
Růže šípková
Rosa canina
Rybíz černý
Ribes nigrum
Řebříček obecný
Achillea millefolium
Řepík lékařský
Agrimonia eupatoria
Saturejka zahradní
Satureja hortensis
Sedmikráska obecná
Bellis perennis
Sléz přehlížený
Malva neglecta
Srdečník obecný
Leonurus cardiaca
Světlík lékařský
Euphrasia rostkoviana
Svízel syřišťový
Galium verum
Šalvěj lékařská
Salvia officinalis
Truskavec ptačí
Polygonum aviculare
Třapatka nachová
Echinacea purpurea
Třezalka tečkovaná
Hypericum perforatum
Tužebník jilmový
Filipendula ulmaria
Tymián obecný
Thymus vulgaris
Vavřín
Laurus nobilis
Vrba bílá
Salix alba
Vrbovka úzkolistá
Epilobium angustifolium
Vřes obecný
Calluna vulgaris
Yzop lékařský
Hyssopus officinalis
Zavinutka
Monarda didyma
Zázvor
Zingiber officinale
Zeměžluč lékařská
Centaurium erythraea
Aktuální kurzy
Archiv kurzů

ZAHRADA LÉČIVÝCH ROSTLIN - „KOUZELNÉ BYLINKY“

Navštivte českokrumlovskou zahradu, která vznikla v souvislosti s natáčením stejnojmenného televizního seriálu. Zahrada je rozčleněna do 26 tematických záhonů a tzv. babiččiny zahrádky s tradičními léčivkami. Nachází se zde lavičky na oddych ve stínu stromů a bylinkový krámek s širokým bylinným sortimentem.

Objednávky komentovaných prohlídek pro skupinky cca 10 a více lidí na tel: +420 725 470 330 nebo na email: info@kouzelnebylinky.cz
Zahradu najdete na adrese: Bylinková 269, Český Krumlov.

-------------------------------------------------------------------------

OTEVÍRACÍ DOBA ZAHRADY LÉTO 2024

ČERVEN 2024
otevřeno pouze následující víkendy: 8. - 9. 6. 2024 od 10:00 do 17:00 hodin v rámci víkendu otevřených zahrad. Budou probíhat zdarma komentované prohlídky v sobotu v 10:00, 12:00 a 14:00 a v neděli pouze v 10:00 hodin (více o akce ZDE), 22. - 23. 6. 2024 od 10:00 do 17:00 hodin a 29. - 30. 6. 2024 od 10:00 do 17:00 hodin

ČERVENEC 2024
středa - neděle od 10:00 do 17:00 hodin

SRPEN 2024
středa - neděle od 10:00 do 17:00 hodin

ZÁŘÍ 2024
zahrada je v září zavřená výjimkou jsou dva dny v rámci Svatováclavských slavností - kdy bude 28. a 29. 9. 2024 od 10:00 do 15:00 hodin zahrada otevřena a můžete jí tak v tyto dva dny navštívit. V rámci akce budeme pořádat i komentované prohlídky ZDARMA a to v sobotu 28. 9. v 10:00 a ve 12:00 hodin a v neděli 29. 9. v 10:00 hodin. Každý, kdo by se chtěl dozvědět o bylinkách něco zajímavého nebo jen ti, kteří chcete ulevit hlavě a zrelaxovat ve stínu, jste vítáni u nás v zahradě. Budeme se na Vás těšit.

• Zahájení sezóny: 1. 7. 2024
• Konec sezóny: 31. 8. 2024

-------------------------------------------------------------------------

VSTUPNÉ

Jednotná cena vstupu: 50,- Kč i ve skupinách
Děti do 15 let zdarma.
Komentovaná prohlídka (45 min) 1 500,- Kč (pro skupinky od 10ti lidí)

ŠKOLA PŘÍRODNÍCH TERAPIÍ - INFORMACE O STUDIU

Milí přátelé bylinek. V září 2015 jsme zahájili první ročník Bylinkové školy přírodních terapií. Motivací byly obdobné školy, snažící se pomáhat, ovlivňovat a konečně i léčit pomocí přírodních prostředků. Je jich ve světe mnoho, ale současně je pravdou, že málokteré se specializují na léčivé rostliny.

V současné době se u nás školí 300 budoucích (i současných) bylinářek a bylinářů. Máte možnost stát se našimi dalšími posluchači.

První ročník je zaměřen na základy bylinářství. Další dva ročníky by měly být více specializované. Kromě současných nosných předmětů (úvod do bylinářské botaniky, základy zpracování léčivých rostlin, zdravotní cvičení), přibydou ještě další.

Záměrem je, aby absolventi Bylinkové školy přírodních terapií byli samostatnými bylináři, schopnými pěstovat, sbírat, zpracovávat a správně používat léčivé rostliny.

JAK SE PŘIHLÁSIT KE STUDIU?
V případě zájmu o studium napište prosím email obsahující Vaše kontaktní a osobní údaje (celé jméno, adresu a telefon) na info@kouzelnebylinky.cz. Studenti, kteří u nás již studovali tyto údaje, pokud se neměnily, posílat znovu nemusí.

Pro školní rok 2024/25 přijímáme přihlášky do následujících škol.
• Víkendová škola 2024/25 pro 1. ročník
• Víkendová škola 2024/25 pro 2. ročník
• Víkendová škola 2024/25 pro 3. ročník
• Víkendová škola Gemmoterapie II 2025
• Letní škola 2025 pro 1. ročník
• Letní škola 2025 pro 3. ročník
• Letní škola Gemmoterapie I 2025

CENA ŠKOLNÉHO
Pro všechny školy a ročníky je školné 15 000,- Kč. Od kalendářního roku 2025 bude školné navýšeno na 17 000,- Kč.

STORNO PODMÍNKY
První splátka ve výši 2 000,- Kč, která Vám zajistí rezervaci místa je zcela nevratná. Druhá splátka je vratná pouze do 6 týdnů před začátkem školy. Později vrácení peněz není možné.

JAK PROBÍHÁ VÝUKA?
Momentálně naše škola nabízí tři formy výuky.
První formát je tzv. „Víkendová škola“ – tato škola probíhá v rámci čtyř (pro 2. ročník) nebo pěti (pro 1. ročník) víkendů rozložených do školního roku. Každý víkendový blok bude přizpůsoben danému ročnímu období a první víkendový blok zahajujeme vždy na podzim.
Druhý formát je tzv. „Letní škola“ – tato škola probíhá v rámci intenzivního týdenního školení v průběhu léta (červen či červenec).
Třetí formát je tzv. „Letní škola gemmoterapie“ – tato škola probíhá v rámci intenzivního týdenního školení v průběhu léta (červen či červenec).
Více se o jednotlivých školách a jejich náplni dozvíte v záložkách nalevo

PRO KOHO JSOU VÍKENDOVÉ A LETNÍ ŠKOLY?
Pro každého, kdo se chce o bylinkách dozvědět více a chce se naučit, jak bylinky poznávat, zpracovávat, jak lépe porozumět svému tělu a umět sám sobě pomoci. Škola je určena jak pro úplné začátečníky, tak i pro pokročilejší studenty, kteří o bylinkách už něco znají.

PRO KOHO JE LETNÍ ŠKOLA Gemmoterapie?
Protože Gemmoterapie je bylinářský obor sám o sobě, není nutné mít předchozí bylinářské znalosti, nebo už absolvované kurzy fytoterapie. Pokud se zajímáte o bylinky a začínáte, bude to pro vás velmi intenzivní týden plný nových informací. Proto i odpolední blok školy je odlehčený a spíše budete pracovat s vaší intuicí, srdcem a citem. Kdo už bylinářské vzdělání máte, informace, které se dozvíte vám rozšíří znalosti a velmi pečlivý a přesný systém lektorky ing.Šimkové Vám dá dostatečnou osnovu k tomu, aby jste se mohli gemmoterapii věnovat i profesně.

KDE ŠKOLA PROBÍHÁ?
V Českém Krumlově ve studiu v zahradě Kouzelné bylinky, kterou znáte ze stejnojmenného pořadu ČT. Zahrada Kouzelné bylinky je sama o sobě bylinkový ráj o rozloze 8000 metrů čtverečních. Místo pro velké romantiky a absolutní relax. Kouzlo místa je ještě umocněno polohou zahrady. Nachází se nad Českým Krumlovem, tudíž je zde nádherný výhled na město Krumlov a je v těsné blízkosti zámku Český Krumlov a jeho velkých zahrad. Dál za zahradou jsou už jen louky a lesy. Částečně se bude vyučovat také venku v ukázkové zahradě Kouzelných bylinek a v krásné přírodě Vyšenských kopců.

UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
Ubytování si každý student řeší sám, ale dokážeme poradit a doporučit osvědčené ubytovací zařízení různých cenových úrovní v blízkosti zahrady.
Nabízíme možnost objednat si veganský oběd, který nám s láskou uvaří paní Lucie z kvalitních sezonních surovin. Většinu čerstvých surovin kupuje u farmářů z okolí (farma Vícemil, Bemagro, Slunečná). Suché suroviny nakupuje v bezobalovém obchodě PachaMama v Českých Budějovicích, čímž se snaží přispívat ke snižování objemu odpadu. Kuchyni má postavenou na čerstvých surovinách a bylinkách. Cena jednoho jídla na osobu činí 180,- Kč a obědy se platí vždy na místě v den příjezdu.

Týden před začátkem školy posíláme bližší informace o výuce a též jídelníček na daný víkend či týden, aby si studenti mohli vybrat a zažádat o objednání obědů. Další stravu si každý student řeší sám.

Během výuky jsou bezplatně k dispozici bylinkové čaje či voda, opět vhodně vybrané k danému ročnímu období.

OBCHOD
V zahradě se nachází malý obchůdek s osvědčenými bylinkovými produkty, který je otevřený přes léto a v době konání školy.

Informace o studiu
NAŠI LEKTOŘI
KONTAKT / FOTOGRAFIE
VÍKENDOVÁ ŠKOLA 1. ročník 2024/25
VÍKENDOVÁ ŠKOLA 2. ročník 2024/25
VÍKENDOVÁ ŠKOLA 3. ročník 2024/25
VÍKENDOVÁ ŠKOLA GEMMOTERAPIE II 2025
LETNÍ ŠKOLA 1. ročník 2025
LETNÍ ŠKOLA 3. ročník 2025
LETNÍ ŠKOLA GEMMOTERAPIE I 2025
PŘÍBĚHY NAŠICH STUDENTŮ
Přihlášení pro studenty

Bylinkovou zahradu, která vznikla v souvislosti s natáčením stejnojmenného televizního seriálu a místo konání našich kurzů a školy přírodních terapií najdete na adrese:

STUDIO KOUZELNÉ BYLINKY
BYLINKOVÁ (bývalá Důlní) ULICE 269
Č.KRUMLOV 38101

Telefon: +420 725 470 330, +420 604 269 323
mail: info@kouzelnebylinky.cz
Facebook Kouzelných bylinek